Abonnementen
Churnpercentage
Churnpercentage is het aandeel abonnees of abonnementsinkomsten dat over een bepaalde periode verloren gaat, meestal maandelijks gerapporteerd voor DTC-abonnementsbedrijven.
Het gecombineerde DTC-abonnementsverloop lag maandelijks tussen 6.5–8.5% in 2026, waarbij 5–7% als goed werd beschouwd en onder 5% tot het topkwartiel behoorde. De variatie per categorie is groot: supplementen en verbruiksartikelen 5–8%, maaltijdboxen 8–15%, algemene abonnementsboxen 10–15%.
Een enkel gecombineerd cijfer is een slechte managementmetriek omdat het cohorten middelt die zich totaal niet hetzelfde gedragen — een piek van 12–30% in de eerste maand en een veel lagere stabiele staart vormen samen een cijfer dat geen van beide beschrijft. Volg de retentiecurves van cohorten en de vrijwillige/onvrijwillige splitsing ernaast.
De noemer is de kern van de discussie
Churnpercentage heeft een overeengekomen teller en geen overeengekomen noemer. Iedereen telt de abonnees die gedurende de periode verloren zijn gegaan. De onenigheid gaat over waardoor ze moeten worden gedeeld, en de beschikbare keuzes leveren wezenlijk verschillende cijfers op uit identieke feiten.
Neem een maand die begint met 10,000 actieve abonnees, 1,000 toevoegt en 600 verliest. Vier conventies worden allemaal algemeen gebruikt, en de onderstaande resultaten variëren van 5.71% tot 8.00% op basis van die ene reeks feiten.
De laatste rij is degene die het meest van belang is in DTC en het minst wordt gebruikt. Met gemengde frequenties — maandelijks, elke 60 dagen, vooruitbetaalde termijnen van zes maanden — had een groot deel van de basis geen verlenging in de periode en kon helemaal niet zijn gechurned. Delen door iedereen verdunt het percentage met het aandeel van het klantenbestand dat nooit om verlenging is gevraagd.
| Conventie | Noemer | Churnpercentage | Het argument ervoor |
|---|---|---|---|
| Startbasis | 10,000 | 6.00% | Eenvoudig, stabiel, en elk van hen was blootgesteld aan het risico |
| Gemiddelde van begin en eind | 10,200 | 5.88% | Nieuwe abonnees kwamen halverwege de maand binnen en waren slechts gedeeltelijk blootgesteld |
| Beginbasis plus de helft van de nieuwe | 10,500 | 5.71% | Benadert aankomst halverwege de maand zonder dagelijkse berekening |
| Aan verlenging blootgestelde basis | 7,500 | 8.00% | Alleen abonnees met een verschuldigde verlenging konden zijn gechurned |
Maandelijks en jaarlijks churnpercentage zijn niet te converteren door te vermenigvuldigen
Churn cumuleert tegen een krimpende basis, dus het annualiseren van een maandelijks percentage betekent herhaaldelijk behouden in plaats van herhaaldelijk verliezen. Jaarlijkse retentie is één min het maandelijkse churnpercentage, verheven tot de twaalfde macht; jaarlijkse churn is één min dat.
De naïeve conversie — maandelijks percentage maal twaalf — overdrijft op elk niveau en wordt onzin aan de bovenkant van het bereik, waar het cijfers boven de 100% oplevert. Een bedrijf kan niet 120% van zijn abonnees verliezen.
De conversie werkt ook de andere kant op, en is vaker nodig dan mensen verwachten, omdat abonnementsbenchmarks maandelijks worden geciteerd terwijl bestuursrapportage jaarlijks is. Een jaarlijks churnpercentage van 50% is een maandelijks percentage van één min 0.5 tot de macht van één twaalfde, of ongeveer 5.6% — niet de 4.2% die delen door twaalf oplevert.
| Maandelijks churnpercentage | Jaarlijkse retentie | Jaarlijks churnpercentage | Naïef 12x cijfer |
|---|---|---|---|
| 3% | 69.4% | 30.6% | 36% |
| 5% | 54.0% | 46.0% | 60% |
| 6% | 47.6% | 52.4% | 72% |
| 8% | 36.8% | 63.2% | 96% |
| 10% | 28.2% | 71.8% | 120% |
Klantverloop en omzetverloop zijn verschillende percentages
Het verliezen van 6% van de abonnees is niet het verliezen van 6% van de abonnementsinkomsten, omdat de abonnees die vertrekken zelden gemiddeld zijn. In DTC neigen ze naar het goedkoopste abonnement, de langste frequentie, een enkele productlijn en de hoogste introductiekorting.
Voortbouwend op het voorbeeld: 600 abonnees verloren van een basis van 10,000, waarbij de basis gemiddeld $45 per maand factureert en de churners $32 factureerden. Klantverloop is 600 gedeeld door 10,000, of 6.00%. Omzetverloop is 600 maal $32 gedeeld door 10,000 maal $45 — $19,200 van $450,000, of 4.27%.
Beide zijn waar en ze beantwoorden verschillende vragen. Klantverloop beschrijft de productervaring; omzetverloop beschrijft wat er met het klantenbestand is gebeurd. Als het omzetverloop het hoogste van de twee is, zijn de vertrekkende klanten de waardevolle, en dat is verreweg de meest urgente van de twee bevindingen.
Waarom één bedrijf drie verschillende churncijfers rapporteert
De drie cijfers zijn bijna nooit een fout. Het zijn drie verdedigbare definities, geproduceerd door drie teams die drie verschillende vragen beantwoorden, en de verwarring ontstaat door ze zonder labels te publiceren.
De oplossing is procedureel in plaats van analytisch. Benoem één definitie als het gerapporteerde churnpercentage, schrijf het op waar het cijfer wordt weergegeven, en label elke andere versie met de vraag die het beantwoordt. Een bedrijf dat discussieert over welk churncijfer correct is, discussieert meestal over welke vraag het stelt.
Dit zijn de divergenties die het labelen waard zijn, elk afzonderlijk verklaart een meningsverschil.
- Noemer: startbasis, gemiddelde basis, beginbasis plus de helft van de nieuwe, of aan verlenging blootgestelde basis. Meer dan twee procentpunten waard in het bovenstaande voorbeeld.
- Eenheid: klanten of omzet, en indien omzet, bruto of netto na uitbreiding.
- Periodebasis: maandelijks, geannualiseerd door cumulatie, geannualiseerd door vermenigvuldiging, of per verlengingscyclus — het enige kader dat iets betekent bij een frequentie van 60 dagen of vooruitbetaald.
- Boekingsdatum: een annulering aangevraagd op 3 March en effectief aan het einde van de termijn op 30 April is churn in March voor het retentieteam en April voor financiën.
- Populatie: of gepauzeerde abonnees, abonnementen in herstel na mislukte betaling en proefperiodes in de basis, in de teller, of buiten beide vallen.
Veelgestelde vragen
- Hoe bereken je het churnpercentage?
- Deel de verloren abonnees in een periode door een basis, en vermeld welke basis. De startbasis is het meest voorkomend: 600 verloren van 10,000 beginnende abonnees is 6.00%. De gemiddelde basis, beginbasis-plus-de-helft-van-nieuwe, en de basis die daadwerkelijk aan een verlenging was blootgesteld, geven 5.88%, 5.71% en — als slechts 7,500 een verlenging verschuldigd waren — 8.00% op basis van dezelfde feiten.
- Wat is het verschil tussen churnpercentage en retentiepercentage?
- Binnen één periode zijn ze complementair: retentiepercentage is één min het churnpercentage voor dezelfde basis en periode. Over meerdere periodes zijn ze niet langer uitwisselbaar, omdat churn cumuleert. Een maandelijks churnpercentage van 6% is geen 72% jaarlijkse churn; twaalf maanden van 94% retentie cumuleert tot ongeveer 47.6% behouden, dus 52.4% jaarlijkse churn.
- Is het churnpercentage maandelijks of jaarlijks?
- Beide worden gebruikt, en ze mogen niet worden geconverteerd door te vermenigvuldigen. Jaarlijkse retentie is maandelijkse retentie twaalf keer geaccumuleerd: 6% maandelijks churnpercentage laat ongeveer 47.6% behouden na een jaar, dus 52.4% jaarlijkse churn in plaats van 72%. De andere kant op, 50% jaarlijkse churn is ongeveer 5.6% maandelijks, niet 4.2%.
- Wat is een goed churnpercentage voor een abonnementsbedrijf?
- Categoriebenchmarks bestaan, maar ze vergelijken alleen wanneer de definities overeenkomen — hetzelfde bedrijf kan 5.71% of 8.00% rapporteren op basis van identieke feiten, afhankelijk van de noemer. Vergelijk met je eigen trend en met bedrijven met dezelfde factureringsfrequentie, en lees de cohortretentiecurve naast het percentage.
- Wat is het verschil tussen klantverloop en omzetverloop?
- Klantchurn telt verloren abonnees; omzetchurn telt verloren inkomsten. Ze verschillen omdat churners zelden van gemiddelde waarde zijn. Zeshonderd abonnees die $32 factureren en een basis van 10.000 abonnees verlaten die gemiddeld $45 factureren, is 6.00% klantchurn en 4.27% omzetchurn. Omzetchurn die de klantchurn overschrijdt, betekent dat de waardevolle klanten degenen zijn die vertrekken.
- Waarom komen mijn churnrapporten niet met elkaar overeen?
- Meestal vijf onvermelde inputs: welke noemer, klanten of omzet, maandelijks of geannualiseerd, of een annulering wordt geboekt wanneer deze wordt aangevraagd of wanneer deze ingaat, en of gepauzeerde en herstellende abonnees meetellen in de basis. Elke keuze is op zichzelf verdedigbaar. Publiceer de definitie naast het getal en de onenigheid is opgelost.
Uitgebreid: DTC abonnementschurn benchmarks